Dış Cephe Isı yalıtım sisteminde kullanılan malzemeler nelerdir?

YAPIŞTIRICILAR:
Isı yalıtımında kullanılan yapıştırıcılar ikiye ayrılır. Çimento esaslı yapıştırıcılar ve Akrilik yapıştırıcılar.
Çimento esaslı ısı yalıtım yapıştırıcıları:
Polistren ve taşyünü gibi ısı ve ses yalıtım levhalarının yapıştırılmasında kullanılan çimento esaslı özel  yapıştırıcılardır. İçeride ve dışarıda beton, sıva, tuğla, gazbeton panel vb. mineral esaslı yüzeylere polistren, taşyünü gibi ısı ve ses yalıtım levhalarının yapıştırılması amacıyla kullanılır. 

Isı Yalıtımında kullanılan yapıştırıcıların hem duvara hem de levhaya tutunması için içinde mineral ve polimer katkılar olması gerekmektedir. Levhaların yapıştırılacağı dış cephe duvarımız mineral esaslıdır ve yapıştırıcımızın içinde de mineraller olduğu için iki mineral birbirini çeker yapıştırıcı duvar ile tutunur. Levhamızın polimer ve yapıştırıcımızın içinde de polimerler olduğunu düşünürsek iki polimer birbirine çeker ve böylece yapıştırıcı hem duvara hem de levhaya yapışmış olur.

Akrilik esaslı Isı Yalıtım Yapıştırıcıları:
Akrilik esaslı, üstün yapıştırma ve su geçirimsiz özelliğe sahip, kullanıma hazır dispersiyon tipi yapıştırıcılardır. Polistren ve taşyünü gibi ısı yalıtım levhalarının ideal bir şekilde ahşap ve prefabrik yüzeylere güvenle yapıştırılmasında kullanılır.
Isı yalıtım sistemlerinde polistren yüzeylere min 0,08 N/mm² yapışma özelliğine sahip, TSE ya da TSEK belgeli, ısı yalıtım yapıştırıcıları kullanılmalıdır.
ISI YALITIM LEVHALARI:
Beyaz EPS Isı yalıtım levhaları: , 50 x100 cm ebatlarında, 16 kg/m³ yoğunluklu Isı iletim katsayıları λ:0,040 W/mK değerinde olan ısı yalıtım levhaları.
Karbonlu EPS Isı yalıtım levhaları: , 50 x100 cm ebatlarında, 16 kg/m³ yoğunluklu Isı iletim katsayıları λ:0,031 W/mK değerinde olan ısı yalıtım levhaları.
Dalmaçyalı EPS Isı yalıtım levhaları: , 50 x100 cm ebatlarında, 16 kg/m³ yoğunluklu Isı iletim katsayıları λ:0,033 W/mK değerinde olan ısı yalıtım levhaları.
Taşyünü EPS Isı yalıtım levhaları: Isı iletim katsayıları λ:0,040 W/mK değerinde olan ısı yalıtım levhaları.
XPS Isı Yalıtım Levhaları:Üretim teknolojisine göre Isı iletim katsayıları λ:0,030-0,035 W/mK değerinde olan ısı yalıtım levhaları.
Subasman bölgesinde, zemin seviyesinden 60 cm yüksekliğe kadar, 60x120 cm ebatlarında,  30 kg/m³ yoğunluklu, yangın dayanımında TS EN 13501-1 standardına göre E sınıfına giren, 200 Kpa basma dayanımlı, her iki yüzü pürüzlü veya kanallı ,uzun süreli tam daldırmada hacimce max %0,5 su emme değerinde extrüde  polistren (xps) ısı yalıtım levhası kullanılmalıdır.
Zemin seviyesinin 60 cm üzerinden itibaren tüm cephelerde, 50 x100 cm ebatlarında, 16 kg/m³ yoğunluklu, yangın dayanımında TS EN 13501-1 standardına göre E sınıfına giren TS EN13163 standardına göre TSE belgeli, ekspande (genleştirilmiş) polistren ısı yalıtım levhası kullanılmalıdır. Sadece kapı, pencere iç merkezlerinde çerçeve kalınlıklarına uygun olarak 2 cm kalınlığında ısı yalıtım levhası kullanılabilir. 

DÜBELLER:
Dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde, ısı yalıtım levhalarının yüzeylere sabitlenmesi ve rüzgar vakumlama yüklerine karşı ısı yalıtım sisteminin korunması amacıyla kullanılırlar.
Plastik Çivili Dübeller:
Beton, dolu tuğla, delikli tuğla, gazbeton, hafif betondan mamul dolu ve boşluklu bloklarda kullanılabilir. Gaz beton yüzeylerde gazbeton dübelinin, tuğla yüzeylerde ise özel dizaynlı tuğla dübelinin kullanılması tavsiye edilir.
Çelik Çivili Dübeller:
Beton, brüt beton, tünel beton, dolu tuğla, delikli tuğla, gazbeton, hafif betondan mamul dolu ve boşluklu bloklarda kullanılılabilir. Gaz beton yüzeylerde gazbeton dübelinin, tuğla yüzeylerde ise özel dizaynlı tuğla dübelinin kullanılması tavsiye edilir.
Gazbeton Dübelleri:
Gazbeton yüzeylerde özel tırnaklı dizaynı ile daha fazla tutunma mukavemeti sağlar. Plastik çivilidir.
Tuğla Dübeli (Plastik Çivili):
Delikli tuğla ve boşluklu blok yüzeylerde özel tırnaklı dizaynı ile daha fazla tutunma mukavemeti sağlar. Plastik çivilidir.
OSB Dübeli :
OSB ve benzeri prefabrike yüzeylerde kullanılmak üzere özel olarak üretilmiştir. Vidalıdır.
Taşyünü Dübel Pulu
Dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde, taşyünü levha uygulamalarında kullanılması gerekir. Dübelin taşyününe basma alanını genişleterek mükemmel bir tutunmayı arttırır.

ISI YALITIM SIVALARI
Firmamızın ürün gamında da görülebileceği gibi farklı özellik ve isimlerde sıvalar mevcuttur fakat biz bu sıvaları 2 ana grupta toplayacağız. Çimento esaslı sıvalar ve akrilik esaslı sıvalar.
Çimento esaslı ısı yalıtım sıvaları
Isı Yalıtım Sistemleri için geliştirilmiş, polistren ve taşyünü levhaların üzerini kaplayan, içine file uygulamasıyla yüzeyin mukavemetini arttıran, çimento esaslı, elyaf takviyeli özel sıvalardır. İçeride ve dışarıda polistren, taşyünü gibi ısı ve ses yalıtım levhalarının üzerine perdah sıvası yapılmasında kullanılırlar.
Akrilik esaslı sıvalar
Akrilik esaslı, silikon katkılı, üstün darbe dayanımı ve su geçirimsiz özelliğe sahip, kullanıma hazır dispersiyon tipi sıvadır. Polistren ısı yalıtım levhalarının, kendini taşıyabilecek durumdaki boya ve sıvaların yüzey düzeltilmesinde kullanılabilen ısı yalıtım sıvalarıdır. 
Isı yalıtım levhalarının donatı filesi ile birlikte sıvanmasında, elyaf takviyeli,  su buharı geçirgenliği yüksek   ( sd< 0,2 m), polistren yüzeylere min 0,08 N/mm² yapışma özelliğine sahip, TSE ya da TSEK belgeli, ısı yalıtım sıvaları kullanılmalıdır.

FİLELER:
Donatı Fileleri 160 gr/m2
Donatı Fileleri 160 gr/m2 ağırlığında 4 x 4 mm elek aralığında alkali ortama direnç sağlayan çimento esaslı sıva uygulamalarında kullanılan özel kaplamalı cam iplik dokuma fileleridir. Çeşitli harç ve sıva uygulamalarında çatlakları ve dökülmeyi önleyici takviye donatı olarak ve her türlü yalıtım sisteminde taşıyıcı eleman olarak kullanılırlar.
Donatı Fileleri 105 gr/m2
Donatı Filesi 105 gr/m2 ağırlığında 4 x 4 mm elek aralığında alkali ortama direnç sağlayan akrilik esaslı sıva uygulamalarında kullanılan özel kaplamalı cam iplik dokuma filesidir. 
Fuga Filesi 70 gr/m2
Donatı Filesi 70 gr/m2 ağırlığında alkali ortama direnç sağlayan fuga detayları için tasarlanmış dokuma yapısına sahip ,özel kaplamalı cam iplik dokuma filesidir. 
Panzer File 340 gr/m2
Panzer File 340 gr/m2 ağırlığında 5 x 5.5 mm elek aralığında alkali ortama direnç sağlayan özel kaplamalı cam iplik dokuma filesidir.
Cephelerde ısı yalıtım sıvasında oluşabilecek gerilmeleri karşılamak ve çatlamasını önlemek amacıyla kullanılan sıvanın cinsine göre 160 gr/m² veya 105 gr/m²  ağırlığında, 4x4 mm file aralığında, ilk çekme mukavemeti min 40 N/mm olan, alkali dayanımlı cam elyaf dokuma sıva filesi kullanılacaktır. Kullanılacak donatı filesinde alkali testinden sonra max. %50 mukavemet kaybı oluşmalıdır. Daha yüksek mekanik mukavemet gerektiren zemin seviyesinden 60 cm yüksekliğe kadar min 340 gr/m² ağırlığında, 5x5,5 mm file aralığında, alkali dayanımlı cam elyaf dokuma sıva filesi kullanılmalıdır.

KAPLAMALAR:
Yapıştırıcı ve sıvalarda olduğu gibi kaplamalarda aynı şekilde çimento ve akrilik esaslı olmak üzere ikiye ayrılır.
Çimento esaslı Mineral Kaplamalar:
Çimento esaslı, hafif, elyaf takviyeli, yüzeyde doğal bir doku oluşturan, son kat iç ve dış yüzey kaplamasıdır. İnce sıva, düzgün yapılmış kaba sıva, beton, gazbeton veya kendini taşıyabilen silikat ya da akrilik esaslı eski boyaların üzerine yenilemek amacıyla ya da polistren ve taşyünü gibi ısı ve ses yalıtım sistemlerinin üzerine uygulanabilirler.
Akrilik esaslı Silikonlu Kaplamalar:
Akrilik esaslı, silikon ve elyaf katkılı, desen verilebilen, kullanıma hazır iç ve dış yüzey kaplamalarıdır.Yeni Nesil Silikon Teknolojisi ile maksimum suya dayanıklılık ve maksimum nefes alma özelliği bir kat daha arttırılmıştır. İnce sıva, düzgün yapılmış kaba sıva, beton, gazbeton veya kendini taşıyabilen silikat ya da akrilik esaslı eski boyaların üzerine yenilemek amacıyla ya da polistren, taşyünü gibi ısı yalıtım sistemlerinin üzerine güvenle uygulanırlar. 

Donatı sıvası katı üzerine, sistemi dış etkenlere karşı korumak ve estetik sağlamak amacıyla 
a)Çimento esaslı, elyaf takviyeli, su itici, üzeri boyanabilen mineral kaplama,
b) Silikon, elyaf katkılı, akrilik esaslı, kendinden renkli,  kullanıma hazır silikonlu kaplama kullanılması gerekmekte, hangisinin kullanılacağı işverenin kararına bağlıdır.
Bina giriş ilk kat seviyesi ve balkon iç bölümleri gibi insanların ya da cisimlerin ısı yalıtım sistemi üzerine hasar verme riski yüksek bölümlerinde darbe dayanımı artırılmış (kullanılacak alt kat sıva tabakası ile birlikte 10 J darbe dayanımına sahip) özellikte son kat kaplama kullanılmalıdır. 
ASTARLAR:
Son kat dekoratif kaplamanın, donatılı ısı yalıtım sıvası üzerindeki aderansını arttırmak için, akrilik kopolimer emülsiyon esaslı kaplama astarı kullanılmalıdır.
Ayrıca kaplamanın üzerine uygulanan boya ile yüzey arasında bağlayıcı köprü kurması, boya sarfiyatını azalması ve su geçirimini büyük ölçüde engellemesi için silikonlu dış cephe boya astarı kullanılabilir.
BOYALAR:
Dış cephede kullanılan boyalar akrilik ve silikonlu boya olarak ayrılırlar.Isı yalıtım sistemlerinde kullanılan mineral kaplamaların üzeri,kirlenmeye ve dış etkilere karşı dayanımı arttırarak kullanım ömrünü azaltmak için  2 kat silikonlu dış cephe boyası ile boyanmalıdır.

PROFİLLER:
Binanın yapısal köşelerinde ve estetik amaçlı cephe elemanları ile kapı-pencere merkezlerinde alüminyum, pvc ya da fileli-pvc köşe profilleri kullanılmalıdır.Kapı-pencere üst merkezleri ile çıkmalarda ve gereken diğer noktalarda yağmur ve benzeri su akıntılarının yapı yüzeyinden uzaklaştırılmasını sağlayacak damlalıklı alüminyum köşe profilleri kullanılacaktır
Isı yalıtım levhalarının denizlik, pencere kasası, çatı saçakları v.b yapı elemanları ile temas edeceği noktalarda yalıtım levhası ile yapı elemanı arasında sıkışarak içeri yönlü su sızıntılarını engelleyen akrilik emprenye yapıda, tek tarafı kendinden yapışkanlı yalıtım bandı yada mastik uygulanması gerekmektedir.