Renk Çarkı

Renk Bulun
Renkleri analiz etmemizi sağlayan yapıya renk çarkı adı veriliyor. Renk çarkında ana renkler, ara renkler ve tamamlayıcı renkler olmak üzere üç renk türü bulunuyor. Renk çarkında yan yana ve karşı karşıya gelen renkleri bir arada kullanarak daha uyumlu tasarımlara imza atabilirsiniz.

Sarı, mavi ve kırmızıdan oluşan ana renkler, karışım yoluyla elde edilmez ve doğada bulunan bütün renkler ana renklerden meydana gelir. Ana renkleri farklı oranda karıştırarak güneş ışınlarında bulunan altı rengin sayısız tonunu elde edebilirsiniz.

Ara renkler ise ana renklerden ikisinin karışımından oluşan renklere verilen addır. Ara renkleri birbirinin tonlarıyla kullanarak özel renkler elde edebilirsiniz. Ancak önce, hangi iki rengin birleşimi hangi rengi oluşturur görelim:Tamamlayıcı renkler, renk çarkında karşı karşıya gelen renkler... Renk çarkında kırmızının tamamlayıcısı yeşil, mavinin turuncu, sarının da mor olduğu görülür. Zıt renkleri birlikte kullanarak daha dengeli ve gösterişli tasarımlar yapabileceğinizi hatırlatalım.