Renk Bilgileri

Renk Çarkı

Find Color Category Image
Renk çarkı renkleri analiz etmemize yardımcı olur.

Renk çarkında 3 temel renk vardır. Kırmızı, sarı ve mavi. Örneğin mavi renge baktığımızda sarıya giden bölgenin yeşil, kırmızıya giden bölgede ise mor olduğunu görürüz.

Renkler ana renkler, ara renkler ve kontrast renkler olmak üzere 3’e ayılırlar.

1-Ana renkler: Renk çarkında yer alan, birbiri ile karışım yoluyla elde edilemeyen, kırmızı ,sarı ve mavi renklerden oluşur. Dekorasyonda genellikle çift renk birlikte veya tek renk ve diğer renklerin açık tonlarıyla birlikte kullanılabilirler.

2- Ara renkler: Renk çarkında ana renklerin birbiriyle karışımı sonucu elde edilen renklerdir. Kırmızı ve mavi-mor, sarı ile mavi -yeşil, kırmızı ile sarı karışımından turuncu elde edilir. Diğer renklerde olduğu gibi birbirlerinin tonlarıyla kullanılarak dekorasyonda çeşitlilik elde edilebilir.

3- Kontrast renkler: Renk çarkında birbirine karşılık gelen renklere kontrast –tamamlayıcı renkler denir. Kontrast renkler yan yana geldikleri zaman birbirlerinin kuvvetlerini artırdıklarından canlı ve parlak görünerek en yüksek zıtlık etkisini yaparlar. Kırmızı -yeşil, sarı-mor, mavi-turuncu kontrast renklerin aynı zamanda aralarında bütünleyici, tamamlayıcı özellikleri vardır. Bu yüzden birbirlerinin kompementeri (tamamlayıcısı) sayılırlar.